Anime
Anime eh?
Hát hol is kezdjem... Szóval az úgy volt, hogy volt régen valamelyik tv-adón (a fene se emlékszik melyiken) olyan, hogy Sailor Moon (igen, igen néztem azt is, nem volt az olyan rossz, én meg nem voltam olyan idős... Amúgy meg a tesóm is nézte, és Ő már akkor is idősebb volt mint én:P) meg Dragon Ball (az utóbbit azt tudom, az rtl klubbon volt. Asszem...). Akkoriban ezek még csak egyek voltak a rajzfilmek közül, az, hogy ezek animék nem nagyon merült fel.
Aztán ott volt az Akira, amit szintén elég régen láttam először, lehettem úgy 10-12 éves, a film a német rtl-n ment valamikor éjfél körül. Érdekes élmény volt, főleg úgy, hogy németül ment, igen halkan, nehogy a szülők meghalják, sulinapon éjfél után tévézek...:) (A három Alien filmet is hasonló módon láttam először:) Persze a német akkor se ment, jobban, mint most, de ettől függetlenül élveztem a filmet. Aztán eltűntek a tengerészlányok, a dragon ball-t is eltüntették sőt még a hétvégi Kacsamesék is megszűnt az m1-en (bár az lehet, hogy még korábban, én sem emlékezhetek minden apró részletre hmm...). Maradt a Donald Kacsa magazin (elég sokáig, de hát még mindig elég gyerekes vagyok:) (azért donáldkacsát nem veszek már, bár még megvannak a régi számok, 100-150 db), a hétvégenkénti koránkelés, hogy megnézhessük a hajnali rajzfilmeket (ennek mi értelme?? Ki az a hülye aki egy iskola hét után fel akar kelni hétvégén is 7-8-9 órakor?? Persze később meg a felnőttek is tévéznének, úgyhogy akkorra nem lehet mesét rakni...) meg aztán a kábeltévével jött a CartoonNetwork.
Szóval nem maradtam rajzfilm nélkül, moziban is megnéztem párat, de az anime az kimaradt, vagy inkább elmaradt. Aztán jött haza a tesóm, hozott néhány cd-t filmekkel, köztük a Ghost in the Shell című anime filmmel. Megnéztem, jó volt, nagyon tetszett. Sajnos akkor még nem tudtam a folytatásról, illetve a két sorozatról (ez úgy 2004 környékén volt). A folytatást még mindeddig még nem volt alkalmam megnézni, de a két sorozatot igen. Bár a sorozatok és a két film eléggé másképp dolgozza fel az alapul szolgáló mangát, a sorozatok is nagyon tetszenek. Szeretem a jó sztorikat és a GitS-nek jó sztorija van, a sorozatok jól vegyítik az akciót a szövevényes és nem könnyen követhető politikai-gazdasági-társadalmi összeesküvések nyomozásával, illetve érdekesek az egyrészes kis mellékszálak. Mindez egy elképzelt jövőben játszódik, ahol a robot beültetések, a "cyberbrain" mindennapos dolog, és a gépeknek már szinte lelkük van. Pontosan ez a témája a Ghost in the Shell-nek (a ghost-nak - szellemnek - hívják a lelket az animeban). Szóval egy jó kis rajzfilm, tudom ajánlani, a főszereplő Motoko Kusanagi pedig bekerült a kedvenc anime/manga karaktereim szűkös táborába (és nem azért mert női karakter! Az ilyesfajta gyanúsítgatást ki kérem magamnak. Tényleg...)
De nem a Ghost miatt lettem anime fan. Ez az Animax (korábban A+) csatornának, illetve a rajta futó két sorozatnak a Trigun-nak és a Cowboy Bebop-nak köszönhető. A Trigun egy western-scifi (western-scifi!!! ohh man! már eleve csak jó lehet:). Az emberiség (vagy egy része; ezt így most konkrétan nem tudom... heh asszem írtam már a rossz memóriámról...) egy nagy úrhajó konvojban utazik leendő lakóhelye felé, amikor váratlanul a flotta lezuhan egy sivatagos bolygóra, amit később Gunsmoke-nak neveznek el. Itt éldegél Vash (aki piros kabátjával és érdekes hatlövetűjével első a kedvenc animekaraktereim közt), a titokzatos pisztolyhős, illetve élne, ha hagynák. Hősünk fején ugyanis vérdíj van, nem is kevés 60 billió dupladollár (dupladollár a helyi pénznem, lol). Az ő és a mellé csapódó barátok kalandjait követhetjük nyomon, ahogy 26 részen keresztül kibontakozik a titokzatos múlt. Ismételten jó sztori, remek karakterek, jó humor és jó zene.
Aztán ott van a Cowboy Bebop, melynek hősei négy bonyolult múltú és bizonytalan jövőjű fejvadász, plusz egy szuperintelligens kutya. Ez a sorozat szintén egy sci-fi, szintén jó sztorival, és még jobb zenével, és a humor sem hiányzik. (Hmm, mintha ismételném magam... asszem már tudom miért nem mentem kritikusnak... Ööömm, most éppen kritikát írok?? Nem, most éppen magaddal beszélgetsz. Ja az más.) A zene igen fontos része a sorozatnak, főleg a jazz és a korai rock hatása figyelhető meg.
Ezek után már nem volt megállás, ahogy a Bölcs mondaná:) Elkapott a gépszíj és még sorolhatnám a mondásokat. A jetixen rákaptam a fiatal nindzsa, Naruto kalandjaira, és amilyen mázlim volt, a tesóm akkor új szobatársa szintén anime és Naruto fan volt, egyszerre jutottam hozzá a Naruto első 100 részéhez. Persze vizsgaidőszakban (hát végül is lett diplomám, szóval annyira nem ártott meg:).
Meg még van egy pár, amit nézek/néztem. Pl a már említett Akirát, ezuttal japánul, angol felirattal (ahogy már egy korábbi postban kifejtettem, eredeti nyelven jó filmet nézni), a szintén említett GitS sorozatokat, a Full Metal Alchemist-et, az FLCL-t ami, egy eléggé elszált rajzfilm, de mindenkinek tudom ajánlani (legfeljebb nem fog tetszeni:) stb..
Ez az egész fenti nonszensz azért van, mert a minap vettem egy jó anime filmet, Hayao Miyazaki-tól a Nausicaä of the Valley of the Wind-et (Nauszika - A szél harcosai) és nagyon tetszett. Aztán gondoltam, blogolni kéne mert itt porosodik szegény, meg volt egy olyan újévi fogadalmam, hogy havonta legalább kétszer postolok. Tehát a Nauszika bekerül a Filmek amiket látnod kell... listába, az Akirával együtt és azért sem írok róla. Nézzétek meg úgy ahogy én, mindenféle előismeret nélkül:) (jah, a linkre meg nem muszáj kattintani...) És letudtam a havi második postot is, még éppen időben.